כמה עולה מפקח בנייה – הערכת התמורה למפקח הבנייה בפרויקט נדלן

 

הסתייעות בשירותיו הטובים של מפקח בנייה איכותי, או לחילופין בשירותיה של חברת ניהול מקצועית ובעלת שם בתחום המלווה את תהליך הבנייה לכל אורכו, היא הדבר הנכון ביותר לעשות. הדבר נכון כשמדובר בבניית בית פרטי או דו משפחתי באופן עצמאי על ידי הבעלים, ונכון על אחת כמה וכמה כשמדובר בפרויקט גדול, כדוגמת בניין מגורים או מבנה תעשייה גבוה המתפרש על פני שטח גדול. מהם התפקידים של מפקח בנייה בשלבים השונים של הפרויקט? האם ניתן לנהל פרויקט ללא פיקוח של מפקח בנייה? כמה עולה מפקח בנייה וכיצד ניתן לתמחר את השירות שלו? בשורות להלן נעסוק בתפקידו של מפקח הבנייה ובהערכת המחיר הנדרש לליווי הפרויקט.

מפקח בנייה והתפקידים שלו בשלבי הבנייה השונים

למעשה, מפקח הבנייה הוא איש המקצוע המלווה את כל תהליך הבנייה, החל משלבי התכנון המוקדמים שלה וכלה במסירת המפתחות לדיירים בבנין או לבעלים שלו. ליווי התהליך כולל את שלבי התכנון, הערכת המחיר לביצוע הפרויקט מתחילתו ועד סופו, הערכת כלל האמצעים ובעלי המקצוע הנדרשים להשלמת הבנייה ובעיקר – הערכה מושכלת של הזמן שיידרש עד לסיום הבנייה. בהמשך, מפקח הבנייה אמון על קשירת חוזים והסכמים עם בעלי מקצוע, ספקים של חומרי גלם וספקי שירות אחרים. בשלב הבא אמון איש המקצוע הזה לפקח בפועל על תהליך הבנייה עד להשלמתו, תוך עמידה בתכניות וביעדים שהוגדרו מראש. התשובה לשאלה כמה עולה מפקח בנייה טמונה, לפיכך, בהגדרת הזמן והיכולות המקצועיות שהמפקח מעמיד לרשות הפרויקט. נקודת מבט אחרת לבחינת העלויות של מפקח הבנייה כאמור, היא מידת הנזק שייגרם בהעדר הכוונה ופיקוח של המפקח.

כמה עולה מפקח בנייה – דרכים שונות להערכת המחיר

הערכת העלות של השירותים שמפקח הבנייה מעניק ליזמים, בין אם מדובר בבניית מבנים קטנים יחסית ובין אם במבנים גדולים, צריכה להיות מותאמת לאופי העבודה שלו. אם היזמים מוצאים לנכון להסתייע במפקח רק בנקודות קריטיות בשלב הבנייה, הרי שניתן לקבוע את העלות לכל ביקור באתר הבנייה בנפרד. משך הביקור ואופי הביקורת של המפקח עשויים להשתנות, ובהתאם לכך גם משתנה המחיר. בדרך כלל, כל ביקור כזה מתומחר בטווח שבין כמה מאות לבין אלפים בודדים של שקלים. סוג אחר של תשובה לשאלה כמה עולה מפקח בנייה טמון בשינוי והגדלה של האינטראקציה של המפקח עם המבנה ההולך ומוקם. כך, עבודתו של המפקח יכולה להסתכם בביקור יומי באתר הבנייה, הערכה של התקדמות הבניה ורישום דו"ח מסכם לביקור. בשתי צורות ההתקשרות הללו, המפקח אמון אך ורק על בדיקה של התקדמות העבודה והערכה מושכלת של מה שנדרש לעשות. סוג כזה של פיקוח מתומחר בדרך כלל במחיר כולל של כמה עשרות אלפי שקלים לכל תקופת הבנייה.

נוכחות מתמדת והשתלבות של המפקח בתהליך הבנייה

בשונה משתי צורות ההתמחרות הקודמות, המחיר תמורת פיקוח צמוד על תהליך הבנייה נקבע על פי העלויות שלה. בשיטה הזאת, המפקח נוכח באתר הבניה לכל אורך העבודה, ומפקח באופן ישיר על כל השלבים שלה. הפיקוח כאמור נוגע הן לתהליך התכנון של הפרויקט והן להליך ההתקשרות החוזית עם ספקי השירות וקבלני המשנה השונים. בשלב הבא, המפקח מלווה בפועל את תהליך הבנייה, מפקח על העבודה של קבלני המשנה ומטפל בתקלות ועיכובים שונים, אם וכאשר הם נוצרים. בנוסף, וכחלק מהמחויבויות שלו, עוסק המפקח גם ברכישת חומרי הגלם השונים לבנייה ובפיקוח על העמידה בדרישות החוק בישראל בכל הנוגע לאמות מידה של בטיחות. בשיטת הפעולה הזאת, התשובה לשאלה כמה עולה מפקח בנייה היא שונה ממה שהוזכר לעיל. בדרך כלל, שכרו של המפקח נגזר מעלות הפרויקט, ומוגדר כאחוזים מסוימים ממנו. הניסיון מלמד שנוכחות קבועה של המפקח באתר הבנייה מסייעת בזירוז הבנייה ובעמידה של כל אחד מהקבלנים ביעדים שהוכתבו לו. נוכחות המפקח חוסכת בהוצאות, מונעת חיכוכים מיותרים ומגדילה את הסיכויים לביצוע מהיר ומוצלח של הבנייה. למעשה, אם יש דבר אחד שאסור לנסות ולחסוך בו, הריהו ההוצאות בגין התשלום למפקח הבנייה. בכל מקרה, הימנעות משכירת מפקח בנייה עלולה להגדיל את ההוצאות ולגרום לכאוס. לא מעט פרויקטים הופסקו מבלי שהושלמו, פשוט כי נגמר התקציב, או שההערכה שלו לא היתה טובה מלכתחילה – וזאת רק בגלל ניסיון לחסוך בהוצאות על מפקח הבניה.

השארת תגובה